Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF

Biz Kimiz

AddThis Social Bookmark Button

Neden FOTOGRAM…

Fotogram: “Fotogram objektif kullanılmadan çekilen fotoğraftır. Işığa karşı duyarlı madde(fotoğraf filmi, fotoğrafik kağıt) agrandizöre yerleştirilir üzerine de arzu edilen nesneler konulur ve pozlanır. Ayrıca görüntü fotoğraftakinin aksine negatif kullanılmadan elde edilir.”

Bizim amacımız ve burada yapmayı hedeflediğimiz tek düze gelmiş şekilde fotoğrafa bakmadan, farklı açılardan bakmaya çalışmak ve bunu sizlerle paylaşmak. Burada bizler sadece bir ışığız ve sizler bireysiniz. Şu anda gezdiğimiz sitede bizim agrandizörümüz olacak. Birlikte bu şekilde güzellikleri ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Amacımız sizlerle burada ortak bir platform çerçevesinde birbirimizle bildiklerimizi, yaşadıklarımızı, hayal ve yaratıcılığımızı paylaşırken hikayelerinizi de dinleyerek başkalarıyla o kareleri izin verdiğiniz ölçüde paylaşmak. Bizden sonrakilere de bir şeyler bırakabilmek.

Tabi ki bugün çok yeniyiz ve pek çok eksiğimiz var. Beklide bazı bölümlerimizi boş göreceksiniz ya da bu neden yok diyeceksiniz. İşte bu noktada iş sizlere de düşüyor. Bizler tamamen amatör ve fotoğraf gönül veren insanlarız. Bu işe başlarken zorluklarını bilerek başladık. Neden? Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte o kadar çok toplumumuzda fotoğraf makinesi var ki, elinde makine olmayanlara tuhaf bakılmaya başlandı. Şu günlerde birilerinin çantalarına gizlice baksanız mutlaka küçükte olsa bir fotoğraf makinesi, o da yoksa telefonunda bir mercek görebilirsiniz. Gelişen dünyada değerini yitiren ve bir o kadar da artan tutkununun yanında fotoğrafın önemini ve gelişimini anlatmak, sanat boyutunu da tartışmak istiyoruz.

İşte bunlardan dolayı yaşadığımız toplumda ki bu süreç içinde sizlerle doğru olanları paylaşarak birlikte gelecekteki fotoğraf bakışına yön vermemiz gerektiğine inandık.

Sitemiz, fotoğraf  etkinliklerini sizlerinde katkısıyla elinden geldiği kadar kullanıcılarımıza duyurmak, değerli ustalarımız  ile  röportajlar  yaparak  onların  bilgi ve  tecrübelerinden  yararlanmak ve bunu sizlerle paylaşarak önümüzde bir ışık olmasını sağlamak, sitenin Online sergi bölümünde haftalık ve aylık sergiler açmak,  bizden biri  köşesinde amatör ruhunu kaybetmeyen ve profesyonelliğe geçiş  sureci içerisinde  olan fotoğraf severler ile söyleşi ve sohbetler yaparak sizlerle paylaşım içinde olmamız gerektiğini düşünerek bu yolda aracı olamaya karar verdik.

Daha ileriki dönemlerde hedeflerimiz arasında ise sizlerle bir araya gelmemizi sağlayacak çeşitli etkinliklerimiz olacaktır. Bunun olabilmesi tamamen sizlerin manevi katkılarıyla sağlanacaktır. Bunu sizlere her zaman hatırlatmak istiyorum. Sizlerle bir bütün olduğumuz zaman amaçlarımızı ve bilgimizi paylaşa biliriz.

Bizler fotoğraf severler olarak sizleri de aramızda görmekten ve bize sağlayacağınız manevi katkılarınızdan mutluluk duyacağız.

Işığınız bol olsun…

 

İçerik Sorumlusu : Ahmet TOKYAY

Teknik Sorumlu   : Selim TUNÇ