Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

Gökgöl Mağarası

AddThis Social Bookmark Button

Renkli Işıklarda Sütünların Dansı…
Mağara fotoğrafı sevenlere ve ilginç figür yaratma sevdalılarına farklı bir bakış açısı yakalaya bilecekleri bir mekan. Zonguldak Gökgöl Mağarası. İçerisinde yapılan değişik renklerdeki aydınlatma sitemi. Ve yine mağara içerisinde akan aktif dere yatağı ile çok güzel enstanteneler yakalana bilinecek bir ortam. Dilerseniz İçerisinde oturabileceğiniz banklarında bulunduğu bir ortamda mistik havayı koklaya bilirsiniz.
Dilerseniz içerisinde çok güzel model fotoğrafları ile karelerinzizi zenginleştirmeniz mümkün. Her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış.
Zonguldak'a 3 km uzaklıkta, Zonguldak-Ankara yolu üzerindedir. Zonguldak merkezinden Ankara istikametine giderken ana yol üzerinde solda kalmaktadır.Uzunluğu 3350 m'dir. Girişten 250 m'ye kadar olan fosil kısımdan sonrası aktif mağaradır. Girişten başlayarak mağara bitiminde çıkan kaynağa kadar, mağara hemen hemen aynı seviyede ve yatay yönde devam eder.

FOTOGRAM (İstanbul)
Mağara 3 bölümden oluşur: 1. Fosil kısım, 2. Aktif kısım, 3. Yarı aktif yan kolları. 250 m devam eden fosil kısımdan sonra, yeraltı suyunun yeni bir yatağa geçerek burayı terk ettiği görülür. Burada boyları 2-5 m arasında değişen sarkıt ve dikitlere rastlanır. Çöküntü blokları arasından 1. salona çıkılır. Çöküntülerin dibinde sifona geçilir (7-10 m uzunluğunda). Buradan sonrası aktif haldedir. Yeraltı deresinin geldiği yöne gidilirse, 30-40 m yüksekliğinde 2. salona ulaşılır. Gökgöl Mağarası,Zonguldak'a yakın olması, ulaşım için pek çok araç bulunabilmesi yanında, yer yer çok güzel sarkıt, dikitler ve travertenler içermesi ve gezilmesinin oldukça kolay olmasıyla turistik açıdan önemlidir. Gökgöl Mağarası'nın 875 metrelik kısmı turizme açılmış durumdadır.
Ziyaret edenlerin yoğun ilgisini çeken Gökgöl Mağarasının yapılan araştırmalara göre astım hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Yaz günlerinde doğal bir klima özelliğindeki Gökgöl Mağarası ziyaret edenler için tam bir cazibe merkezidir. Mağaranın 875 metresinden sonraki bölümlerinin hizmete girmesi için zonguldak Valiliğince etüd çalışması başlatılmış, devam etmektedir.

Mağarayı 2001-2002-2003 yıllarında toplam 97.846 kişi, sadece 2003 yılında ise 38.705 kişi ziyaret etmiştir.

Mağara Adı    :     Gökgöl Mağarası     
Uzunluğu    :    3350 m     
Derinliği    :    -11 m     
Eğimi    :    82 m     
Mağarayı Bulanın Adı    :    Temuçen Aygen, Chris Mauer, Harvery Lomas     
Bulunduğu Yıl    :    1976   
Yazı ve Fotoğraflar: Ahmet TOKYAY

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile