Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Fotoğrafçılık Saati

AddThis Social Bookmark Button

Bahar ayının gelmesi ve doğanın yeşermeye başlamasıyla artık daha da pastel renklere bürünen doğa ile daha güzel karelere merhaba. Ancak bunları yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç püf noktası var. Herkesin bildiği fakat uygulamaktan kaçındığı püf noktaları bunlar. Aslında şimdi siz bu yazıyı okurken bir yandan da bu bildiklerinizin ve aklınızdan kaçanların tekrarını yapmış olacaksınız.
İlk olarak kesinlikle kendimize çok güzel bir program yapıyoruz. Gideceğimiz yerlerle ilgili hafta başından itibaren fırsat buldukça araştırma yaparak burası hakkında hem genel kültürümüzü geliştirip hem de görsel hafızamızda nelerle karşılaşacağımıza ve bu durumda nasıl daha düzgün hareket ederek iyi kareler yakalayacağımıza odaklanıyoruz. En önemlisi sabahın erken saatlerinde çekim yapmaya çıkıyoruz. Neden mi fotoğraf çekmek bir felsefedir ve bununda kuralları vardır.

Eğer belgesel fotroğrafçı değilseniz sizin için saatte önemli. Güneşin geliş açısı ve sertlik saati fotoğraflarınızda baharın o güzel renklerini yansıtması açısından çok önemli. Öğlenden akşama kadar zaten dinlene bileceksiniz. Fakat bunu yaparken mutlaka bir yerlerden yerel bir kitap temin edip o yer ile ilgili bilgilerimizi ve eksikliklerimizi tamamlamaya çalışmalıyız. Tabi ki bir yandan kahvemizi de yudumlayarak bunu yapmamız mümkün.
Siz siz olun kesinlikle 3-4 kişiden fazla kalabalık bir gurupla asla fotoğraf çekmeye gitmeyin ve yanınızda fotoğrafçı olmayan kimseyi de almayın. Ama en önemlisi kendi denklerinizle gidin geziye (çünkü size sürekli fotoğraf makinesi ayarı ile ilgili sorular soran birinin olması konsantrenizi bozar). Unutmayın gittiğiniz yere fotoğraf çekmeye gidiyorsunuz tatil yapmaya değil. Hayatı ve tarihi belgeleyeceksiniz bunun için çok ciddi olmalısınız. Yaptığınız işin hakkını verin emin olun daha sonra o karelere bakarken buna değdiğini göreceksiniz.
Kısacası yapacaklarımızı şöyle sıralaya biliriz.

1-     Nereye gidiyoruz.
2-     Ne zaman gideceğiz.
3-     Ulaşım nasıl olacak.
4-     Bizi neler bekliyor. Nelerle karşılaşacağız.
5-     Kiminle gidiyoruz.
6-     Kaç kişi gideceğiz. (Tek başına, bir kişi, iki, üç, dört. Daha fazlası yok.)
7-     Programımız ne olacak.

Yazı: Ahmet Tokyay

 

Yorumlar

0Administrator2020-07-09 19:37#1
Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık kardeşim..
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile