Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Sonbaharda Küre Dağları

AddThis Social Bookmark Button

Kastamonu ve Bartın il sınırlarında uzanan Küre Dağları Milli Parkı, sonbahar renklerini alınca farklı bir güzelliğe bürünüyor. Karstik arazi yapısı dev kanyonların, mağaraların, dolinlerin ve çöküntülerin oluşmasını sağlıyor.

FOTOGRAM (İstanbul)
Bu alanlar el değmemiş ormanlarla birleşince benzersiz doğal peyzajlar ortaya çıkıyor. En güzel köşelerden biri de Kastamonu'nun Kayabaşı Kanyonu.

 

Küre Dağları, doğal değerleriyle olduğu kadar kültür varlıklarıyla da dikkat çekici. Yörede bozulmadan günümüze ulaşmayı başarmış çok sayıda eski köy evi var. Cide ilçesine bağlı Şenköy de geleneksel mimarinin en güzel örneklerini sergiliyor. Cide her ne kadar Kastamonu’ya bağlı olsa da Bartın’dan doğru gitmek daha yakındır. Size oldukça zaman kazandıracaktır.

Toplam 37 bin hektarlık alana sahip Küre Dağları Milli Parkı birçok ekosistem türüne ev sahipliği yapıyor. Bitki ve hayvan türleri için büyük önem taşıyan akarsu ve göller manzaranın da ayrılmaz parçaları. Ilıca Şelalesi, Pınarbaşı ilçesinin yeşillikleri içine gizlenmiş.

Bahar aylarında fotoğrafçılar için vazgeçilmez mekanlardan biri olan küre dağları hem treking keyfini yaşamak hem de doğa fotoğrafının doruk noktasına sizi ulaştırabilecek mekanlardan biri.  Ancak bu alanda tecrübeniz yoksa mutlaka tecrübesi olan birileriyle bu tarz gezilere katılın ve asla yalnız gitmeyin. Ne kadar masunda olsa sonuç olarak doğal hayat ve ne zaman ne olabileceği bilinmez. Şimdiden hepinize bol şans.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile