Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

Ilgaz

AddThis Social Bookmark Button

Ilgaz dendiği zaman her ne kadar Ilgaz dağı gelse de akıllara mağarası, hamamı ve tarihi camisi ile de güzellikleri sunuyor meraklılarına. Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden olmasına rağmen etrafında barındırdıklarıyla da görmeye değecek bir yer. Aslında yılın her mevsiminde görmek isteyenlere güzelliklerini cömertce sunmakta.

Türkiye'deki önemli kayak merkezlerinden biri de Ilgaz Dağı'nda bulunuyor: Kastamonu ile Çankırı il sınırlarında yer alan Ilgaz Kayak Merkezi. Yüksekliği 2 bin 587 metre olan dağda kar kalınlığı kimi dönemler 2.5 metreyi buluyor. Bitki çeşitliliği açısından çok zengin olan Ilgaz Dağı'nın yamaçları karaçam, sarıçam, göknar ve titrekkavaktan yoğun bir orman örtüsüyle kaplı. Kış aylarında bu orman örtüsü muhteşem manzaralar sunuyor.

Kış aylarında dağda genellikle kayak ve dağcılık yapılıyor. Kayak merkezinde üç adet pist ve bir adet telesiyej bulunuyor. Pistlerin toplam uzunluğu 3 bin 250 metre civarında. Milli park sınırları içinde kalan Ilgaz Dağı'nın iki zirvesi var; ikincisinin adı Küçükhacet.

İNDAĞI MAĞARALARI
Devrez çayı kıyısında , Ilgaz'a 5 km. uzaklıkta Çankırı karayolu üzerinde ve İnköy'ün güneyinde yer almaktadır. İndağı Mağaralarında Hellenistik döneme ait beş katlı kaya mezarları vardır. İlk kattaki odalardan birisi kemerli kapı ve tonozlu girişe sahiptir. Duvarları nişlidir. İkinci kat odaları dörtgen biçimli ağaç mimari özelliğini gösteren taş kirişe sahiptir. Tavanlar içten kubbeli üçüncü oda pencereli ve odalar birbirine geçmelidir. Üçüncü katta dörtgen oval planlı sekiz oda vardır.

KURMALAR KÖYÜ
Ilgaz ilçe merkezine 15 km. uzaklıkta ve ilçenin kuzey doğusundadır. Demirciler yaylasında Hellenistik çağa ait yazılar ve seramik parçaları bulunmuştur. Cendere Köyüne 10 km. uzaklıkta antik bir adadır.

ILGAZ TÜMÜLÜSLERİ
İlçe merkezinde Çankırı-Kastamonu karayolunun batısında üç ve doğusunda bir adet olmak üzere dört tanedir. Kazılan kümülüslerden aslan heykeli çıkarılmıştır.

SALMAN HÖYÜK
Cendere Köyü sınırları içinde olup , bakır çağına ait çanak çömlek bulunmuştur. Hitit , Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Cendere Köyü ilçe merkezinin doğusunda ve Çankırı-Kastamonu yolunun batısına düşmektedir. Höyük yüksekliği 30 m. ve tepesindeki hafif düzlüğün boyu 60 m. dir.

CENDERE KÖYÜ
Köy arazisi içinde bulunan tümülüsler kazılmış, mezar odası ve lahit ortaya çıkarılmıştır. Roma sonu veya Bizans başı dönemlerine ait olduğu tahmin olunan mezar odaları 270x190 boyunda , 185x80x5 ebadındadır. Ölü yatağı bulunan mezar odası tonozlu mimari özelliği taşır, üstü yassı taşla kapatılmış odada bir lahit vardır.

ILGAZ HAMAMI
İlçe merkezinin ortasındadır. Üzeri kubbeli iki yanı tonozlu olup kemerli soğukluk ve sıcaklık bölümleri vardır. Hamamın 1887'de yapıldığı tahmin edilmektedir.

KURU KÖPRÜ
Ilgaz-Kurşunlu arasında bulunan Eski Ahır Köyündedir. 4. Murat zamanında yapılan bu köprü köyün karşısında yer alır.

PAZAR ÇAYI
Bozan deresinin aşağı kısımlarına bu ad verilir. Aşağıdere ve Yazı Köylerinde tarihi kalıntılar vardır.

KAYI KÖYÜ CAMİSİ
Hicri 719, Miladi 1300 yılında Selçuklularca yapılan tarihi Kayı Köyü camisi.

Aslında her nereye bakarsanız bakın gördüklerinizin dışında mutlaka başka göremeniz gerekenlerde vardır...

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile