Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfMükemmel 

Medeniyet; Farklılıklara Rağmen Bir Arada Yaşayabilmektir. “Antakya”

AddThis Social Bookmark Button

Gezmeden önce tanımak gerek. Havasının temizliği, suyunun tadı, insanının her daim yüzü ve samimiyeti. Türk’ler, Arap’lar, Yahudi’ler, Hıristiyan’lar, Alevi’ler ve diğerleri hepsi bir arada güzel, güler yüzlü yaşamayı başarıyor. Yemeğinin tadı bile insanların güler yüzünden almış sanki lezzetini.

Şehrin tam ortasından geçen asi nehri ile farklı bir yaşamı sunuyor insanlara Hatay’ın Antakya İlçesi. İlçe de özellikle ulaşım çok kolay. Yürüyerek her yere ulaşmanız mümkün.

Antakya’da, Habibi Neccar Camii, Arkeoloji Müzesi (şehrin göbeğinde), Saint Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Ulu Cami. Bu rota size yetmez Antakya’yı yaşamak için. Bilinmeyene doğru, gizemli sokakların içinde gezmeye başlarsanız işte o zaman anlamaya, yaşamaya başlarsınız Antakya’yı. Her an bir sokağın içerisinde antikacıya rastlaya bilir. Eski bir evin kocaman avlusunda limon ağaçları ve defnelerin arasında bulabilirsiniz kendinizi.

Bırakın kendinizi Antakya’nın sokaklarına sizi nereye götürürse oraya gidin. Gidin görün, dokunun ve içinize çekin tarihi Arkeoloji Müzesinde. Müzeye girdiğinizde mutlaka ünlü lahit mezarı da görün. O mezarı görünce ölmenin ne kadar sanatsal bir şey olduğunu fark edeceksiniz. Ölümden korkmayacaksınız.

Antakya sokaklarında gezerken katolik kilisesi, havra ve camiyi bir arada yan yana görmeniz mümkün. Antakya’nın hoşgörüsü, insanların güzelliği beklide bu farklı olan üç dinin bir arada asırlardır yaşabilmesinden geliyor.

Hani diyorlar ya medeniyetler kenti. Antakya için bu gerçekten doğru bir söz. Eğer şansınız da varsa Medeniyetler Korosu’nu dinleme imkanınız olursa insanların bir arada uyum içerisinde nasıl müzik sayesinde ortak bir alanda bir araya geldiklerini görebilirsiniz. İnsanın tüyleri bile diken diken oluyor o anda. Her ne kadar daha sonra internetten dinleseniz de orada dinlemek gibisi yok gerçekten, ne aynı ahengi ne de aynı sesi yakalayamıyorsunuz…

Antakya da gezmek görmek ve keşfetmek ayrı bir güzellik. Yemeğini, tatlısını ve doğallığını her şeyi fotoğrafa yansıta bilir ve insanlara daha sonra leziz bir biçimde sunabilirsiniz.

Musanın ağacını, Seleukeia Pieria’yı veya Hızır Aleyhisselam ile Musa Peygamber’in buluştuğu noktayı görebilirsiniz. Antakya da keşfedilecek o kadar çok şey ve yer var ki. Bir fotoğrafçı için çok güzel ve maceralı bir parkurun yanında keşif yapmanızı da sağlayacak çoğu yere göre daha bakir bir bölge olması da. Fotoğrafçılar açısından cazip bir hal alıyor.

Not: Yazıya katkılarından dolayı Antakya Belediyesi foto Muhabiri Kamil Okuyan'a teşekkür ederiz.

 

 

Yazı ve Fotoğraflar: Ahmet Tokyay


Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile