Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

Natürmort

AddThis Social Bookmark Button

Koparılmış çiçek, meyve, avlanmış hayvan, vazo, kitap gibi objelerden oluşan fotoğrafçı tarafından belirli bir amaca yönelik olarak gün ışığı veya stüdyo ışığında düzenlenerek pozlandırılan kompozisyon. Biçim, doku ve nesneler arasındaki ilişkiler yönünden büyük ilgi toplar. Aynı zamanda oluşturduğumuz kompozisyon, ışık ve doku da natürmortu etkilemektedir.
Profesyonel fotoğrafçılar bu tarz çalışmaları büyük formattaki makinelerle çekmektedirler. Tek boyutlu olan natürmortlarda gövde, içerik, ve izlenim etkisini ışıkla yaratabilirsiniz. Burada ışık fotoğrafçının kontrolünde olduğundan işin içinde yeni bir şey yoktur. Burada ışığın etki eğilimini kullanmak gerekir. Burada kullandığımız stüdyo flaşı ile etki ışıkları yaratırken model ışıkları en iyi flaşla denemek gerekiyor.
Arka planı ise üstten aydınlattığımız zamanda nesne fondan ayrılıp somut olarak karşımıza çıkarak kenarlara 3 boyutlu ışık verecektir. Burada süzme ışığı tercih etmekte fayda vardır. Sert ışık pek anlamlı olmayabilir. 
Işık kaynağı büyüdükçe ışık güzelleşir. Çeşitli reflektörlerle ışığın gönderimi ayrıntılara güzellik yaratır. Bu tür çalışma, karanlıkları ayrı ışıklarla aydınlatmadan daha iyi sonuç verir.
Natürmort resme ayrıntı getirir, normal çekimlere göre çağrışımlarda bulunur. Yakından çekilmiş bir ayrıntı bazen bazen geniş anlam içeriğine sahip olur.  Bazen bir araç maskotu bile güzel bir natürmort yaratabilir.

Kaynaklar: Her Yönüyle Fotoğrafçılık (Julian Calder, John Garrettt), Fotoğraf Terimleri Sözlüğü (Güler Ertan)

Hazırlayan: Ahmet Tokyay

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile