Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Dış Mekanda Flaş Kullanımı

AddThis Social Bookmark Button

Parlak gün ışığı yüzde istenmeyen derin gölgeler oluşturabilir. Yüzü aydınlatmak için flaş kullanarak bu gölgeleri yok edebiliriz. Güneşli havalarda insan resmi çekerken flaşınızı açmayı unutmayın.
Dolgu flaşı (fill-flash) modunu ya da tam flaş (full-flash) modunu seçebilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişi en fazla 1,5 metre uzaklıktaysa dolgu flaşı, daha uzaktaysa tam flaş modu gerekebilir. Dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuçları incelemek için fotoğraf görüntüleme panelini (LCD ekran) kullanın. Bulutlu günlerde varsa sürekli flaş modunu seçin. Flaş insanların yüzünü aydınlatır ve yüz hatlarının öne çıkmasını sağlar. Bulutlu günlerin hafif ışığı bazen hoş sonuçlar verebildiğinden, flaşsız olarak da fotoğraf çekmeyi deneyin.
Eğer bir gün ters ışığa karşıda fotoğraf çekmek zorunda kalırsanız, flaşınızı kullanarak fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat bu durumda dolgu flaşından biraz daha fazlasını kullanmanız gerekebilir. Ancak ışığın geliş açısına göre pozisyon almanız gerekmektedir. Çünkü objektifinizden ışığın yansıması sonucunda çeşitli lekeler olabilmesi kaçınılmaz olur.
Yazı: Ahmet Tokyay

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile