Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Hareketli Fotoğraf Çekimi

AddThis Social Bookmark Button

Fotoğraf çeken herkes enstantane ve diyaframı bilir. Hareketli fotoğraflarda öncelik olarak hareket üzerinde ne yapmak istediğimize karar vermeliyiz. Eğer hareket eden nesnenin flu olarak hareketini (dinamizm) karemizde göstermek istiyorsak enstantanemizi 1/30 ve bunun altına düşürmemiz gerekecektir.  Ortamdaki ışık durumuna göre ise diyaframımızı ayarlamalıyız.
Ancak çektiğimiz karede keskin bir netlik istiyorsak enstantanemizi 1/400’ün altına kesinlikle düşürmemeliyiz. Fakat yine buna bağlı olarak diyaframımızı bu kez açmak gerekiyor. Diyaframımızı açtığımız için bu kez çektiğimiz karede alan derinliği kaybolacaktır. Bunu unutmamamız gerekiyor.
Örnek vermemiz gerekirse; Bir şelalenin fotoğrafı 1/500 ve üzeri enstantane değerlerinde çekildiği zaman havada su tanecikleri dondurulurken 1/ 30 ve altındaki enstantane değerlerinde aralıksız bir bütün olarak akan bir kütle görüntü elde edilir.
Hareketli konuların fotoğraflarının çekiminde uygulanan yöntemlerden biride “panning” (sağa yada sola makinenin hareketi) olarak adlandırılan tarama yöntemidir. Bu yöntem oldukça zor olmasına rağmen çok değişik görüntüler üretebilen bir yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta makinemize 50 mm. ‘lik bir objektif takıp tarama yapacağımız konunun hareket hızının gerçeğe yakın bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu yöntemde hareket halindeki objenin hareket hızında bir enstantane değeri kullanılarak fotoğraf çekilir.
Makinenizi tripot’a yerleştirebilir yada elinizle de aynı görevi yapabilirsiz. Ancak tripot kullanmanızda daha düzgün bir sonuç alabilmek için fayda var. Gözünüzle önce hareket eden nesnenin hızını hafızamıza yer ederiz daha sonra aynı şekilde vizörden de bunu yaparak hareket eden nesne ile aynı orantıda aynı yöne hareket ederek çekimimizi yaparız. Bu sayede hareket eden nesne net çıkar arka alan flu çıkacaktır. Aynı şeyin tersini de yapmamız mümkündür. Refleks makinelerde önceden bu konu görülemeyeceğinden denemeler yapmalıyız.
Bu konu ile ilgili olarak makaleleri okumakta, fotoğraflara bakmakta fayda var.
Işığınız bol olsun…
Yazı: Ahmet Tokyay

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile