Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

FOTOGRAM..

AddThis Social Bookmark Button

Sanatçılar 19. yüzyılda desenleri kopya yapabilmek için fotogramı kullandılar. Macar sanatçı Lazslo Moholy Nagy, 1920’de Berlin’e gelerek 1922’ de konstrüktüvist resimlerini üretmek için teknik işlemlere deneylere girişti. Bu yöntemle “telefon resimlerini” ve ilk fotogramı geliştirdi. Nagy, daha sonra bu çalışmaları reklam tasarımında işe yarayacak kullanımını araştırdığı halde, fotogramı sanat çalışmalarının içine soktu. FotogramFotogram, objelerin fotoğraf makinesi ile değil de, ışığa duyarlı fotoğraf malzemesinin üzerine doğrudan objelerin konulması ile oluşur. Objeleri amacımıza uygun olacak şekilde seçmeliyiz. Eğer siyah-beyaz sonuç istiyorsak, ışık geçirgenliği olmayan objeleri kullanmalıyız.
-Gri tonlu sonuç elde etmek istiyorsak:
1-Yarı saydam objeler seçeriz.
2- Yarı saydam veya saydam olmayan objeler kullanarak poz süresi ve objelerin yerlerini değiştirerek gri tonlar almak mümkündür.
3- Şablonlar hazırlayarak bu şablonların boşluklarından yararlanarak obje+şablon birleşimini kullana biliriz.

Nasıl yapılır:
Fotoğraf kağıdımızı ve tasarladığımız kompozisyona uygun objeleri alıp, karanlık odamıza gideriz. Agrandizör’ümüzü ve  tasarladığımız boyuttaki fotoğraf kağıdına göre marjörümüzü ayarlarız. İşlem sırasında orta diyafram seçmekte fayda vardır. Bu sayede fotoğraf kağıdına poz verme sırasında gri tonlar elde ederiz. Daha fazlası tamamen sizlerin hayal gücü ile bağlantılıdır. Bu işlemler sırasında siyah-beyaz ve renkli fotoğraf kağıdı kullana biliriz.

Kaynak: Fotoğraf Terimleri Sözlüğü (Güler Ertan)

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile