Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

“Sahne Senin İstanbul”

AddThis Social Bookmark Button

Gültekin Çizgen’in “Sahne Senin İstanbul” Sergisi ile Devam Ediyor !
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, sanat yönetmenliğini ve küratörlüğünü Gültekin Çizgen, proje koordinatörlüğünü Cenk Gençdiş’in üstlendiği Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010’un dokuzuncu sergisi Gültekin Çizgen’in “Sahne Senin İstanbul”, 08 Mayıs 2010 Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek kokteyl ile açılacak. Serginin katalogu da aynı gün izleyicilere sunulacak.
Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde yer alacak sergi, 04 Haziran 2010 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

İstanbul’un fotoğraf için olağanüstü görsel bir plato oluşturduğunu düşünen sanatçı, son çalışması “Sahne Senin İstanbul” sergisinde, kentin şiirini yeni form ve ritimlerin müziğinde hissettirmeye çalıştı. Ona göre serginin yapısını, renkleri, biçimleri, fikirleri, özgün bir fotoğraf duygu ve heyecanından ayrı düşünmek olanaksızdır.
Gültekin Çizgen’in kaleminden “Sahne Senin İstanbul” Sergisi:
“Sahne Senin İstanbul”, 2010 Ajansı’nın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ne hazırlanırken seçtiği doğru bir slogandı. Evet, yaşam bir dünya sahnesinde oynanır ve kentimiz İstanbul bunun binlerce yıllık sahnesidir. Atadan dededen İstanbullu olarak 2009 ve 2010 yıllarında sergime çalışırken, kentte yaşamı yeniden ve yeniden izlerken, fotoğraflarımda ortaya koyacağım formların mükemmelliğiyle uğraşırken, fotoğrafın anlamını tamlamak için çabalarken, yeniden sonsuz bir heyecan duydum. Gerçekten İstanbul, yaşam oyununun eşsiz bir sahnesiydi. Mihrabı yerinde ve çaptan düşmemişti.
“Fotoğraf Geçidi 2010” programını küratör olarak düzenlerken, İstanbul’un çok yönlülüğünü fotoğrafça tamlamak gerekliliğini düşünüp, sergilerde yer alan her kuşaktan sanatçı arkadaşlarımı, kendi sanatsal tavırları içinde özenle seçtim. Onların yapıp etmeleri, İstanbul’a doğrudan bir katkı olacaktı ve öyle de oldu. Sonunda sıra bana geldi.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile