Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

İstanbul’un Ermeni Mimarları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde

AddThis Social Bookmark Button

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin destek verdiği

“Batılılaşan İstanbul’un Ermeni Mimarları” sergisi İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde açıldı.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı, HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, 19. ve 20. yüzyıllarda İstanbul’un şekillenmesinde rolü olan Ermeni mimarların katkısını ortaya koymak amacıyla, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında Batılılaşan İstanbul’un Ermeni Mimarları konulu bir sergi gerçekleştirecek.

 

 


Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin de destekçileri arasında yer aldığı sergideki fotoğrafların önemli bir bölümü Akademi’nin Belgesel Fotoğraf Programı katılımcılarından Bahar Gökten, Damla Yedisan, Hale Yiğit, Özgür Balı, Semra Yeşil, Sibel Günak Türen, Togay İnay ve Umur Çolgar tarafından çekildi.

 

 


Küratörlüğünü Mimar Hasan Kuruyazıcı yaptığı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ENKA Vakfı, Chrest Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi ve APA Uniprint’in desteğiyle İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde açılan sergi 26 Aralık 2010 tarihine kadar gezilebilecek. Sergide, 19. ve 20. yüzyılın başında, İstanbul’un mimari çehresinin Batılı anlamda değişmesinde Ermeni mimarların oynadığı rol vurgulanacak ve günümüzde çoğu artık hatırlanmayan yaklaşık 40 Ermeni mimar, 100’ü aşkın bina tanıtılacak.

Ziyaretçiler, iki kısa filmin gösterileceği sergiyi gezerken, ses sistemi sayesinde binalar ve mekânlar hakkında bilgi edinme fırsatını da bulacak. Sergiyle eşzamanlı olarak, dönemin mimarisi ve mimarları hakkındaki makaleleri ve sergide yer alan binaların fotoğraflarını içeren Türkçe-İngilizce ve Ermenice-İngilizce bir de kitap yayımlanacak.

Hasan Kuruyazıcı’nın, Kurtuluş, Pangaltı, Taksim, Cihangir, Tarlabaşı, Tünel, Galata, Eminönü ve Mahmutpaşa’da sokak sokak gezerek yaptığı taramalarla oluşan çalışma aralık ayında açılacak sergi ve kitapla, somut bir anlam kazanacak. Benzer bir çalışmayı Rum mimarlarla ilgili olarak da yürüten Hasan Kuruyazıcı, uzun yıllar süren araştırmasının başlangıcını şöyle anlatıyor: “İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma büyük bir bina stoğu var. Çoğunu yakıp yıktığımız halde, ayakta kalmayı başarabilmiş binalar bunlar. ‘Bu kadar çok binayı kim yaptı?’ sorusu kafamı meşgul etmeye başlayınca, böyle bir araştırma yapmaya karar verdim.” 

Tasarımını Erkal Yavi’nin yaptığı sergi ve kitap, İstanbul sakinlerine yaşadıkları şehrin tarihiyle ilgili bilgi sunacak, mimarlar, sanat tarihçileri, mimarlık öğrencileri, arkeologlar ve sosyal bilimler alanında çalışanlar için yeni bir kaynak oluşturacak. Sergi kapsamında, “İstanbul’un Ermeni Mimarları” konulu bir panelin yanı sıra, yine bu mimarlara ait binaların bir rehber eşliğinde gezileceği rehberli turlar da düzenlenecek.

Kaynak: www.fotografvakfi.org

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile