Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Bruno Barbey "Mayıs 68" sergisi

AddThis Social Bookmark Button

19 Nisan / 29 Mayıs 2008
Magnum Photos’un önemli fotografçılarından Bruno Barbey dünyaca ünlü çalışması “Mayıs 68” sergisi ile İstanbullu fotograf ve sanatseverlerle buluştu.
19 Nisan’da Bruno Barbey’in katılımı ile açılan ve Fotografevi’nin her iki katına yayılan sergide, 1968’de Paris sokaklarında yaşananlara Bruno Barbey’in objektifinden bakma olanağı yakalanıyor.
1968 olaylarının 40. Yılı dolayısı ile Fransa, İspanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ile eş zamanlı açılan sergide, bu seri için Caroline Thienot Barbey tarafından hazırlanmış bir de in motion video yer alıyor.

Mayıs 1968 Kitaplaşıyor
Bruno Barbey’in 1968 çalışması sergi dışında Mayıs ayında  Fotografevi tarafından bir kitap haline de getirilecek. Kitapta Bruno Barbey’in Fransa fotograflarının yanında 1968’in öncesinde ve sonraki birkaç yıl içinde Japonya, Vietnam, Filistin ve Nijerya’yı da içine alan coğrafyadaki fotograflar da yer alacak. Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanacak kitapta İgor Barbey’in Bruno Barbey ile 1968 üzerine yaptığı röportajın yanında; Ara Güler, Vedat Türkali ve Roni Margulies’in yazıları da yer alacak.

Daha önce İstanbul Modern’de açılan ?Magnum Fotoğrafları ile Türkiye” Sergisi içinde fotografları yer alan Barbey’in bu Türkiye’de açılan ilk kişisel sergisi.

Bruno Barbey 1968 olayları için şunları söylüyor;
68 ilkbaharında, uzun bir Güney Doğu Asya (Vietnam savaşı doruktaydı) ve şiddetli ayaklanmalarla çalkalanan Japonya gezisinin ardından Paris’e döndüm.
Gösterilerin çoğunluğunu fotoğrafladım: Sorbonne Universitesinin işgalini ve terk edilişini. “Çok Geç CRS (Toplum polisi) Sorbonne tapınak değildir” diye haykıran öğrencileri, işgal edilen Odeon Tiyatrosunu, grevde olan Renault fabrikalarını, Gilles Tautin’in cenazesini, Champs-Elysées’de gerçekleşen De Gaulle yanlısı büyük yürüyüşü, Quartier Latin’deki barikatları, Gay-Lussac Sokağını.
Haftalarca kıyafetlerim göz yaşartıcı gazın keskin kokusunu taşıdı.
ORTF (Fransız Radyo Televizyonu) grevdeydi ve Godard, Chris Marker ve daha başkalarıyla “sinetrakt” olarak adlandırdığımız küçük kısa metrajlı çekiyorduk. Bu filmlerle, televizyon olmadan, tüm Fransa’yı grevler sardı.
İletişim kurmak, birbiriyle konuşmak, her şeyi yeniden sorgulamak acilen gerekliydi; bir kuşağın, kendisine tepeden hazırlanan, toplumun biçtiğine karşı bir baş kaldırıydı.

Bruno Barbey hakkında;
Babamın çalıştığı Fas’ta büyüdüm. Çok kötü bir talebe, aynı zamanda sinirli bir solak olduğumdan ortaokuldan itibaren ailem beni devlet lisesine yatılı okumak üzere Fransa’ya gönderdi. 16 yaşında pilot olmayı hayal ettim, bir burs kazandım hem de ülkedeki en genç pilot. Ama çok çabuk Saint-Exupéry devrinin kapandığını anladım.
Ve fotoğraf bir ifade yöntemi olarak ilgimi çekiyordu. Üstelik başka durumları yaşamaya, seyahat etmeye, tanışıklıklara yol açma bahanesi de vardı. 1960’ta Avrupa’da kısıtlı sayıda fotoğrafçılık okulu bulunuyordu. Sınavı başararak İsviçre, Vevey’dekine girdim. Ticari ve reklam fotoğrafçılığı ağır bastığından okulun, emellerime uymadığını çok kısa bir zamanda anladım. Beni röportaj ilgilendiriyordu. Milano’ya birkaç saat mesafede oturduğumdan İtalyanları fotoğraflamaya başladım. 2’şer, 3’er hafta süren birçok ziyarette bulundum. Tab ve yayın işleri için Paris’e gidiyor, oradan başka bölgelere geçiyordum. Yayıncı Robert Delpire bu yönde devam etmem için beni cesaretlendiriyordu. O sıralarda Robert Franck’ın Amerikalılar’ını yayınlamış, René Burri’nin Almanları’nı yayınlamak üzereydi.
Bu çalışma sayesinde 1966’da Magnum’a katıldım. Az sayıda fotoğrafçı ve çok sayıda kaliteli dergi vardı. Bir dağıtım sistemi bulunan Ajans benim dergilerle temas kurmamı sağlıyordu. Böylece gazete fotoğrafçılığına yönelmeme olanak doğdu. Fotoğraflarımı gazetelere satmak kendi özel işimin finansmanını sağlıyordu. İdeolojik hatları ne olursa olsun, her tür yayında, gerek l’Humanité’de gerekse Paris Match’ta, tüm dünya gazetelerinde yayınlanıyordum. Röportajlar gerçekleştirildikten sonra Magnum onları ortak bir arşivde topluyordu.

Fotografevi
Istiklal Cad. Tutuncu Cik.
No:4 Galatasaray/Beyoglu
34430/Istanbul
T:0212 2490202
F:0212 2444075
W:www.fotografevi.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile