Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

“Son Kez, ilk kez” Fotoğraf Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde

AddThis Social Bookmark Button

 

Fransız sanatçı Sophie Calle’nin fotoğraf ve video çalışmalarının yer aldığı “Son Kez, İlk Kez” sergisi 31 Aralık 2012 tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilinir.

Sophie Calle, daha önce doğuştan görme engelli olanlarla ilgili bir çalışma yürüttüğünü belirterek, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında İstanbul’a geldiğinde, görme engellilerden kendisine şehri gezdirmelerini istediğini kaydetti.

Calle, Türkçe bilmediği için iletişim sorununun, çalışmalarının şiirselliğini bozduğuna inandığını ifade ederek, bu konuda İstanbul’daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek aldığını söyledi.

”Birden bire görme yetisini kaybeden insanlardan, görme engelli olmadan önce en son gördüklerini bana anlatmasını istedim” diyen Calle, sergide bu kişilerin fotoğraf ve hikayelerine yer verdiğini aktardı.

Calle, İstanbul’a geldiğinde, denizi hiç görmemiş insanların bulunduğunu öğrendiğini ve bu yönde bir çalışma yürütmek istediğini belirterek, İstanbul’da yaşayıp hiç deniz görmemiş farklı yaş ve cinsiyetten insanlarla Kilyos sahilinde çekim yaptıklarını, eserlerine suskunluğu yansıttığını kaydetti.

Bu konular üzerinde aslında profesyonellerin çalıştığını, ancak kendisinin farklı yorumlar getirdiğini anlatan Calle, ”Denizi ilk kez görecek insanların sırtından çekim yaptık. Denizden çekseydik, ilk kez bizi göreceklerdi ve o zaman amacımıza ulaşamayacaktık. ‘İstediğiniz zaman bize dönün’ dedik.

Yönlendirme anlamında bir komut verilmedi, çünkü doğal olmasını istedik. Bu sergiyi yurt dışına da taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu.

SSM Müdürü Nazan Ölçer de Calle’nin, bu sergiyle hayalini gerçekleştirdiğini ifade ederek, Calle’nin insan odaklı çalıştığını ve bu çalışmaların insanlara yeni ufuklar açtığını kaydetti. Ölçer, bu sergiyi kendi müzesinde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu vurguladı.

Sergi, 31 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile