Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfMükemmel 

Afganistan' da Bir Fotomuhabir

AddThis Social Bookmark Button

Afganistan'a "embedded" (iliştirilmiş) foto muhabiri olarak giden Reuters foto muhabiri Ümit Bektaş www.fotomuhabiri.com’ a anlattı bizde sizler için yayınlıyoruz.

Aslında kendisini Van depreminden tanıyorsunuz. Göçük altında kalan Vanlı çocuğun fotoğrafını çeken foto muhabiri kendisi. www.fotomuhabiri.com' a Van depremini değil ama çok daha zor bir görevini anlattı bizde sizler için yayınlamak ve tecrübelerini sizinde okumanızı istedik. Şimdi kendisinden dinleyelim Ümit Bektaş'ın Afganistan hikayesini. "Afganistan’da görev yapan Amerikan birliklerinden birine embed olacağım tarih belli olduğunda hazırlık yapmama yetecek kadar zamanım vardı.


Gitmeden önce her şeyi planlamalıydım. Kendime bir yapılacaklar listesi yaptım. Listenin bir maddesi de çantaların hazırlanmasıydı. Ne götüreceğimi iyi hesaplamalıydım. Hem hafif olmalıydım hem de gereken her şey yanımda olmalıydı. Eksik kalan ya da unutulan bir şeyi orada bulmam ya da satın almam işin niteliği ve Afganistan şartları göz önüne alındığında imkansız olabilirdi. Kendi yaptığım malzeme listesi eksik olabilir diye Reuters‘in Kabil’deki fotoğrafçısı Ahmad Masood ve daha önce embed olmuş Reuters fotoğrafçılarına mailler attım. 

Ahmad Masood bu soruyla çok fazla muhatap olmuş olacak ki hemen daha önceden hazırladığı ve neleri yanınıza almanız gerektiği de dahil birçok yararlı bilgi içeren kapsamlı bir dokümanı gönderdi. Fotoğrafçı arkadaşların mailleri de geldiğinde çantaları neyle doldurmam gerektiği netleşmişti. 

İlk çantada, olmadığında embed olmanız da mümkün olmayacağından büyük önem taşıyan güvenlik malzemeleri vardı: Çelik yelek ve miğfer. Bu ikisini ayrı bir çantaya koydum.

İkinci çantada fotoğraf çekmem ve geçmem için gerekenler vardı. Birisi yedek iki Canon EOS 1D Mark IV ve bir Canon 5D Mark II gövde ile çalışacaktım, çantaya ilk giren bu üç kamera oldu.

Multimedya çalışması yapmayı planladığımdan Zoom marka bir ses kayıt cihazı ve GoPro video kamerayı unutmadım.

Çektiklerimi geçmek için internet erişimimi sağlayacak, uydu üzerinden internet erişimi sağlayan Bgan ve iletişimimi her koşulda sürdürmek için gerekli olan uydu telefonu Thuraya da çantadaki yerini aldı. Dell marka dizüstü bilgisayarımı çantama koyduğumda “ya bozulursa” diye korktum ve 9 inçlik Asus netbookumu da yedek niyetine çantaya ekledim. Pille çalışan her cihaz için bir de yedek batarya aldım yanıma. Fotoğraf makineleri için yedek sayısı ikiydi. Büyük lensler taşıyamayacağımdan 2X Canon Converter, şarj cihazları, kablolar, hafıza kartları, Afganistan’ın önceden tanıştığım kaçınılmaz ve kamera düşmanı tozuna karşı Green Clean temizleme malzemeleri ve adaptörler derken en ağır çantamın hazırlanması tamamlandı.


Çantaları hazırlamak için uğraşırken gözüme mini-tripodum takıldı. “alsam mı almasam mı?” diye çok düşündüm. Böyle bir seyahate götürülmesi gereken onca eşya arasında en gereksiz şey gibi duruyordu. Takılıp kalmıştım. Bir yandan hafif olmayı hedeflerken diğer yandan mini-tripodu yanıma almayı düşünmem sinir bozucuydu. Sonunda geride bırakıp aklımda soru işareti yaratacağına çantamda ağırlık yapmasını seçtim ve bir köşeye onu da sıkıştırıverdim. Logar eyaleti civarında dağlık bir bölgede gece devriyesine çıktığımızda mini-tripodu aldigima çok sevindim. Gökyüzü o gece hiç görmediğim kadar yıldızlı ve parlaktı. Askerler bir ateşin etrafında sohbet ediyordu. Tripodumu gülümseyerek çantamdan çıkardım ve uygun acıya kurup manzarayı 30 saniye pozladim. Tripod ise yaramıştı.
Zamanımın çoğunu dışarıda çalışarak geçireceğim için son cantamın olmazsa olmazlarını outdoor malzemeleri oluşturdu. Uyku tulumu, termal giyecekler, camelbag, bvac, kafa lambası, eldivenler vs. 

Açıkçası kıyafetlere çok yer kalmamıştı. Çok az miktarda giysiye yer kalmıştı ama onların eksikliği ekipmanlarımın eksikliği kadar sorun yaratmayacağından dert etmedim.


Çantamdakiler:

Iki Canon 1D Mark IV Govde 
Bir Canon 5D Mark II Govde 
Canon 16-35 2.8 Lens 
Canon 70-200 2.8 Lens 
Canon 24 1.4 Lens 
Canon 2X converter 
Go Pro Camera 
Zoom Audio Recorder 
Manfrotto Mini Tripod 
Inmarsat Regional Bgan 
Thuraya 
Dell Notebook 
Asus Netbook 
Kameralar icin ikiser diger cihazlar icin birer yedek batarya 
Sarj cihazlari 
Afganistan hattiyla kullanmak icin ikinci bir cep telefonu 
Arsiv icin iki adet tasinabilir harddisk 
Kablolar, uzatmalar ve fis adaptorleri 
Pil 
Greenclean temizlik seti 
Memory kartlar"

Bizlerde inanıyoruz ki yaşadıkları burada anlatıldığı kadar kolay ve bir çırpıda olan şeyler değil. Bunlar zaman ve birikim demek mutlaka. Ümit Bektaş'ın Van depreminde o fotoğrafı çekmesi asla tesadüf değildi. Zaman ve birikimin eseri mutlaka bütün bunlar. Ve hayatında bol şans diliyoruz kendisine. Nice güzel fotoğraflara.

Kaynak: www.fotomuhabiri.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile