Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfMükemmel 

ERNST HAAS

AddThis Social Bookmark Button

‘Sadece kameranız ve siz varsınız. Fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur.’Ernst Haas

2 Mart 1921 - 12 Eylül 1986 arası yaşamış, Avusturya asıllı ABD'li fotoğrafçı. Özellikle renkli çalışmalarıyla fotoğraf sanatında etkili olmuştur.

Gençliğinde tıbba ve resme ilgi duydu. Ama II. Dünya Savaşı'ndan sonra her ikisinden de vazgeçerek fotoğrafçılığa başladı. Önceleri yalnızca fotoğrafın estetik olanaklarıyla ilgilenen Haas'ın ilk fotoğraf çalışmaları İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof'un etkisinde soyut ışık ve biçim denemeleriydi.

1947'de kadrolu fotoğrafçıları arasına girdiği ‘Heute’ dergisinde kendine özgü belgesel bir üslup geliştirdi. İlk önemli fotoğraf öyküsü olan ‘Geri Dönen Savaş Tutsakları’ (Prisoners of War Coming Home), uluslararası fotoğraf ajansı ‘Magnum Photos’'a çağrılmasını sağladı. Kısa bir süre sonra gerçekleştirdiği Yunanistan Mucizesi başlıklı fotoğraf öyküsüyle uluslararası düzeyde ün yaptı.

1950'de New York kentine yerleşti ve 1953'te Life dergisi için ‘New York’ adlı fotoğraf dizisini hazırladı. Bunlar ilk renkli çalışmaları olduğu halde Haas'ın renk kullanımı öylesine özgündü ki, ‘Life’ dergisi o güne değin görülmemiş bir biçimde, 24 sayfasını bu çalışmaya ayırdı. Haas 1955'te Paris'i, ertesi yıl Venedik'i görüntüleyen diziler hazırladı. Paris fotoğraflarında, fotoğraf makinesinin hareketinin renkli fotoğraftaki etkileri üzerine denemelere girişti. Bu denemelerini daha sonraki çalışmalarında da sürdürdü ve ünlü boğa güreşi dizisi gibi başarılı yapıtlar verdi.

1962'de New York kentindeki ‘Modern Sanatlar Müzesi’'nde kişisel bir renkli fotoğraf sergisi açtı. Ertesi yıl ilk fotoğraf kitabı ‘Elements'ı’ yayımladı. Buradaki fotoğrafları, soyut tasarıma karşı yeniden uyanan ilgisini yansıtıyordu. Bu kitabı ‘The Creation’(1971), ‘In America’ (1975), ‘In Germany’ (1977), ve ‘Himalayan Pilgrimage’ (1978) adlı kitapları izledi. 1980'de Brezilya'nın ‘Sao Paulo’ kentindeki Sanat Müzesi, Haas'ın son 20 yıllık çalışmalarından oluşan bir toplu sergi düzenledi.

Kaynakça;
http://www.artnet.com
http://federicodecalifornia.wordpress.com
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ernst_Haas
http://tr.wikiquote.org/wiki/Ernst_Haas
http://www.ernsthaas.com/

Yazı: Erke Tümer
Fotoğraflar: Ernst Haas

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile