Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

Kapadokya Fotoğraflarıyla Dünya Birincisi Oldu

AddThis Social Bookmark Button

UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası ile Yaşamak" konulu fotoğraf ve kısa film yarışmasında Nevşehirli lise öğrenci Enes Altunok, fotoğraf dalında dünya birincisi oldu.

Dünya Kültür Mirası Sözleşmesi'nin 40. yıl dönümü dolayısıyla tüm dünyada UNESCO tarafından düzenlenen "Dünya Kültür Mirası ile Yaşamak" konulu yarışmaya, Özel Altınyıldız Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Enes Altunok, "Kapadokya" fotoğrafları sunumuyla katıldı.

Okulda düzenlenen basın toplantısında konuşan Lise Müdür Yardımcısı Korhan Aslaner, öğrencilerinin bu yarışmada birinci olduğunu söyledi.

Aslaner, UNESCO ve Norveç Hükümeti Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Norveç Büyükelçiliği'nin konu ile ilgili açıklamalar yaparak, Altunok'u kutladığını belirtti.

Aslaner, elde ettiği birincilikle Türkiye ve Kapadokya'nın tüm dünyaya tanıtımına katkı sağlayan öğrencinin 14-16 Mayıs'ta Norveç'te yapılacak Roros Konferansı'nda sunumunu tekrarlayacağını kaydetti.

Enes Altunok'un ödülünü almak üzere UNESCO tarafından davet edildiğini belirten Aslaner, şöyle konuştu:

"3 kıtadan katılan yarışmacılar arasında birincilik ödülünü kazanan Enes Altunok, Dünya Kültür Mirası'na gençlerin bakış açısını, en güzel şekilde yansıtmıştır. Bu bilinçle hazırladığı eserleri ile dünya birinciliğini Türkiye'ye kazandırmıştır.

Norveç'te yapılacak konferansta ödülünü alacak öğrencimizin eserleri Norveç Büyükelçiliği'nin web sitesinde yayınlanmakta. Ayrıca öğrencimizin başarısından haberdar olan İçişleri Bakanlığı yetkilileri de bizi arayarak öğrencimizi tebrik etti."

Enes Altunok da birincilikten dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, Norveç'e gitmeden öncede tüm dünya çocuklarının katılacağı ve 1 hafta sürecek kampa da davet edildiğini söyledi.

Kampta ve konferansta Kapadokya bölgesini tanıtacağını belirten Altunok, 8 yıldır amatör fotoğraf çektiğini, yarışmaya da Kapadokya bölgesinde çektiği 10 görselle katıldığını kaydetti.

Altunok, "Güzel birşey gördüğümde hemen makineme sarılırım ve fotoğrafını çekmeye çalışırım. İçinde yaşadığımız Kapadokya, doğal güzellikleri ile fotoğraf çekmek için belki de dünyanın en güzel yeri" dedi.

Nevşehir'i ve Türkiye'yi Norveç'te tanıtacak olmanın gururunu yaşadığını anlatan Altunok, ödül kazandığı fotoğrafı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a hediye etmek istediğini sözlerine ekledi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile