Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

Foto Kitap

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Basın Fotoğrafçılığı

AddThis Social Bookmark Button

Kitap: Basın Fotoğrafçılığı

Yazar: Pierre – Jean Amar

Türkçesi: İnci Çınarlı

Yayın Evi: Kırmızı

Kapak Tasarımı: Serap Akçura

Sayfa Sayısı: 132

Baskı: 1. Baskı

Kısabir fotoğraf tarihi ile başlayan okumamız, fotoğrafın basın hayatını nasıl etkilediğini, gelişim sürecine girmesi, ilk basın fotoğrafçılığı, ilk foto röpörtaj savaş fotoğrafçılığı ve beraberinde ölümün fotoğraflarla ne şekile nasıl sunulduğu gibi konularla birliktr bilinmeyen bazı olayları da gün yüzüne çıkartmaya çalışıyor.

Kitap aynı zamanda günümüze gelene kadar fotoğrafın etkileşimlerini hayatın ve fotoğrafın insanların bundan nasıl etkilendiğini tarihsel bir dil ile bizlere aktarırken pek çok isimleri de kısa da olsa tanımamıza imkan sağlıyor.

Beraberinde basın fotoğrafçılığında baskıya geçisi, gravür ve fotoğraf arasında gidip gelen tercihler. Fotoğrafın gazete baskısına geçmesinin pahalılığı, zaman alması ve acılı sürecini de anlatırken günümüzde de sorun olan ve telif haklarında yaşanan sıkıntıların, ücretlerin düşüşündeki dengelerin ortaya çıkışını, ardına yazılı ve görsel basındaki trajların nasıl yükselerek düştüğüne de değinmekte. Bununla beraber tabiki bir de fotoğraf editörlüğünün doğuşunu ilk fotoğraf editörünün yaşadıklarını kendi dili ile anlatması gerçekten sizi o döneme götürüyor.

Yazarın anlatım dili ve konular arasındaki bağ sayesinde hemen okunarak anlaşılması zor olmayan dili kitabın her fotoğrafçının özelliklede basın fotoğrafçılarının baş ucunda olması gereken bir kitap olarak değerlendiriyorum.

Aslında kitaba bakarsak kesinlikle öğretici, eğitici bir kitap olarak, fotoğrafçılar için  çok önemli bir kaynak durumunda. Baş ucunuzda olmasa bile kütüphanenizde olması gereken bir kaynak.

Yazı: Ahmet Tokyay

Salı, 14 Temmuz 2020 17:26 tarihinde güncellendi
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

Weimar Cumhuriyeti’nden Günümüze Fotoğraf Ajanslarının Fotojurnalizme Katkıları

AddThis Social Bookmark Button

Read moreKitap: Weimar Cumhuriyeti’nden Günümüze Fotoğraf Ajanslarının Fotojurnalizme Katkıları
Yazar: Dr. MERTER ORAL
Yayın Evi: e spa s Yayınları
Kapak Fotoğrafı: David Hurn / Magnum
Sayfa Sayısı: 136
Dr. Merter Oral’ın tez olarak hazırladığı “Weimar Cumhuriyeti’nden Günümüze Fotoğraf Ajanslarının Fotojurnalizme Katkıları” doktora tezi 1919-33 yılları arasında Almanya’da özgürlük, bilimsel ve sanatsal yaratıcılık, devrim ve sonrasında siyasi karmaşalarla açıklanabilecek Weimar Cumhuriyeti döneminde açılmıştır ilk ve önemli fotoğraf ajansları. Başta DEPHOT olmak üzere birçok fotoğraf ajansı bugünkü çağdaş fotojurnalizmin temelini oluşturmuşlardı. Dr. Oral, bu önemli tez çalışmasının ilk bölümünde I. Dünya Savaşı sonrasında Almanya’daki siyasal ve kültürel ortamı ve Weimar dönemi sinema ve fotoğraf sanatını inceliyor. İkinci bölümde Almanya’daki resimli haber dergilerini ve foto röportajın resimli haber dergilerindeki önemini, DEPHOT’un etkisini irdelerken üçüncü bölümde de Hitler dönemindeki Black Star’ın etkisini inceliyor. Bugün gazetelerde kullanılanların aksine, sanatsal kayıların da önde tutulduğu fotojurnalizmde neyin ne olduğuna dair kusursuz bir çalışma. Fotoğraf sanatının tarihe tanıklığını bir kez daha ispatlayan önemli bir kitap.

Kitabı detaylı olarak ele alacak olursak:

Salı, 14 Temmuz 2020 17:26 tarihinde güncellendi Devamını oku...
E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfMükemmel 

Fotoğraf ve Toplum

AddThis Social Bookmark Button

Read moreKitap: Fotoğraf ve Toplum
Yazar: GISELE FREUND
Türkçesi: Şule Demirkol
Yayın Evi: Sel Yayıncılık
Baskı: İlk baskı 2006 – İkinci Baskı Aralık 2008
Kapak Fotoğrafı: Andreas Feininger
Sayfa Sayısı: 192

Kitap ilk olarak fotoğrafın gelişimini ve tarihsel sürecini anlatırken olaya bağlı kişileri de ele
almakta, güzel bir dil ile de insanlara aktarmakta. Bu güne kadar fotoğraf ve tarihi üzerine
pek çok kitap yazı ve makale okumuş olabilirsiniz ancak hepsinin bir arada olduğu ve
detayları ile insanları sıkmadan anlatanı bulmak zor olsa gerek.

Salı, 14 Temmuz 2020 17:26 tarihinde güncellendi Devamını oku...