Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Basın Fotoğrafçılığı

AddThis Social Bookmark Button

Kitap: Basın Fotoğrafçılığı

Yazar: Pierre – Jean Amar

Türkçesi: İnci Çınarlı

Yayın Evi: Kırmızı

Kapak Tasarımı: Serap Akçura

Sayfa Sayısı: 132

Baskı: 1. Baskı

Kısabir fotoğraf tarihi ile başlayan okumamız, fotoğrafın basın hayatını nasıl etkilediğini, gelişim sürecine girmesi, ilk basın fotoğrafçılığı, ilk foto röpörtaj savaş fotoğrafçılığı ve beraberinde ölümün fotoğraflarla ne şekile nasıl sunulduğu gibi konularla birliktr bilinmeyen bazı olayları da gün yüzüne çıkartmaya çalışıyor.

Kitap aynı zamanda günümüze gelene kadar fotoğrafın etkileşimlerini hayatın ve fotoğrafın insanların bundan nasıl etkilendiğini tarihsel bir dil ile bizlere aktarırken pek çok isimleri de kısa da olsa tanımamıza imkan sağlıyor.

Beraberinde basın fotoğrafçılığında baskıya geçisi, gravür ve fotoğraf arasında gidip gelen tercihler. Fotoğrafın gazete baskısına geçmesinin pahalılığı, zaman alması ve acılı sürecini de anlatırken günümüzde de sorun olan ve telif haklarında yaşanan sıkıntıların, ücretlerin düşüşündeki dengelerin ortaya çıkışını, ardına yazılı ve görsel basındaki trajların nasıl yükselerek düştüğüne de değinmekte. Bununla beraber tabiki bir de fotoğraf editörlüğünün doğuşunu ilk fotoğraf editörünün yaşadıklarını kendi dili ile anlatması gerçekten sizi o döneme götürüyor.

Yazarın anlatım dili ve konular arasındaki bağ sayesinde hemen okunarak anlaşılması zor olmayan dili kitabın her fotoğrafçının özelliklede basın fotoğrafçılarının baş ucunda olması gereken bir kitap olarak değerlendiriyorum.

Aslında kitaba bakarsak kesinlikle öğretici, eğitici bir kitap olarak, fotoğrafçılar için  çok önemli bir kaynak durumunda. Baş ucunuzda olmasa bile kütüphanenizde olması gereken bir kaynak.

Yazı: Ahmet Tokyay