Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 17
ZayıfMükemmel 

MURAT BAŞMAN

AddThis Social Bookmark Button

Bir Cellist Fotoğraf Çekerse!
Murat Başman; asıl mesleği Cellist’lik , 20 yıldır klasik müzikle uğraşıyor ve bu mesleği icra ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda çalıyor.
Sample ImageProjesinin adını verdiği ve aynı zamanda filminde adı olan “Tek Notalık Adam” , bir orkestrada çalışan ve görevi bütün bir konser boyunca zille tek nota çalmak olan bir adamın ve seyirciler arasındaki kıza duyduğu tutkulu aşkın hikayesidir. Yönetmenliğini Dağhan Celayir’in yaptığı bu filmde hem oynuyor hem de kendi fotoğraf projesini bitirmeye çalışıyor.

Fotoğraf çekmeye 2007  yılında internet ortamında gezerken etkilendiği fotoğraflar üzerine başladı.  Daha önceki zamanlarda karakalem ilgi odağı iken teknoloji sayesinde fotoğraf çekmeye başladı. Bugün karşımıza “Tek Notalık Adam” projesi ile karşımıza çıktı.
Başman, fotoğraf hikayesini anlatırken karelerine yansıyan ışığı, sanki gözlerinde de görebiliyoruz.  “Benim fotoğrafçılıktaki amacım olabildiğince yaşamın her alanını kendi özgün fikirlerim ve görüşümle objektiflere yansıtabilmeyi ve zaman içinde gerek Sentez Fotoğraf Gurubu,gerekse kişisel olarak bunu çeşitli sergi çalışmalarıyla tüm sanatseverlere sunabilmeyi hedefliyorum. Fotoğraf çekmek benim için bir tutku.Hissettiklerim ise biraz değişik.Ben fotoğraf çekerken müziği düşünüyorum.Çektiğim kareleri kendi müziğimle özdeşleştiriyorum.Mesela bir günbatımı çekiyorsam orada mutlaka bir klasik müzik parçası kafamdan geçiyor.Örnek olarak ise  Deniz,dalgaları çekiyorsam Fransız besteci ‘Debussy’ nin ‘LA mer’ ‘deniz’ adlı parçası kafamdan geçiyor ve bu bana ilham veriyor” Konuşmamızda bir müzik eşliğinde devam ediyor gibi hissettim bir anda bende kendimi.

“Fotoğraf Çekerken Etkilenmiyorum İlham Alıyorum”
Kendisine kimlerden etkilendiğini sorduğumuzda bize verdiği yanıt: “Kimseden etkilenmiyorum. Diğer fotoğrafçılardan ilham alıyorum” oluyor. Tabiki onunda sevdiği birkaç isim var. Örneğin; Ara Güler başta olmak üzere Mehmet Turgut, Serhat Taykutgül, Gülin Öget, Oktay Bingöl, Roxana Mical, Vilco van Herpen, Andre Brito gibi.
Bir sanatçı sanatın her alanında etkili olabiliyor. Müziği, çizdikleri ve ışığı yakalaması hepsi bir ahengin ve sahnedeki aşkla birlikte dansı anlatıyor adeta…

Yazı: Ahmet Tokyay

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile