Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

JACOB RIIS : ( 1849 - 1914 )

AddThis Social Bookmark Button

Bu haftaki Ustaya Saygı bölümümüzde Amerika’nın ilk foto muhabiri olan, Jacob Riis’i ve onun eserlerini sizlerle paylaşıyoruz.
19. yüzyılın sonlarında şehirli fakirlerin gözünde ' kenar mahalle azizi ' olarak bilinirdi. Bunun nedeni yaptığı çalışmalar sayesinde (yazı ve fotoğrafları) eğitim, barınma ve çocuk işçi konularında önemli reformlar yapılmasını sağlamıştır.

Basın fotoğrafçılığı tarihinin önemli isimlerinden Riis 1849 yılında Danimarka'nın Ribe şehrinde 15 çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak doğar. 1866 ile 1870 yılları arasında bir marangozun yanında çıraklık yaparak çocukluğunu geçirir. 1870 yılında Amerika'ya göç eder. New York'a gelen Riis, 1873 yılında bir haber bürosunda iş buluncaya kadar uzun süre işsiz yaşar. 1877 yılında New York Tribune ve Associated Press için polis muhabiri olarak çalışır. Riis, o dönemde kendisini öncelikle bir yazar olarak nitelese de, yazının tek başına yeterince inandırıcı olmadığını farkederek yazılarını daha etkileyeici hale getirebilmek için fotoğrafa başlar. Kendisi de bir göçmen olan Riis, Göçmenliğin ne demek olduğunu bilir.  Bu yüzden özellikle New York'un aşağı doğu kesiminde yaşayan göçmenlerin fotoğraflarını çekmeye başlar. 1884 yılında da göçmen yerleştirme komisyonunun kurulmasından sorumlu olur.

1888 yılında New York Tribune gazetesinden Evining Sun'a geçer. Gazete, O'nun fotoğraflarına dayanarak 12 çizim yayınlar (O dönemde gazetelerde fotoğraf basım teknolojisi gelişmemiştir). Ardından da "Diğer Yarım Nasıl Yaşar ?" ( How the Other Half Lives ?)isimli kitabının çalışmalarına başlar. Riis flaş tozu ( 1887 yılında Alman bilim adamı Adolf Miethe tarafından icat edilmiştir) kullanan ilk fotoğrafçılar arasındadır. Bu yöntem, geceleri de göçmenlerin iç mekanlarda ya da dışarıda fotoğraflarını çekebilmesini sağlar. Riis göçmenlerin bu çekimlerdeki durumunu kitabında şu cümleler ile anlatır. " Gördükleri şey karanlıklar içinde 3 ya da 4 kişi, hayali bir tripod ve bazı ilginç hareketlerdi. Sonra kör edici bir flaş patlaması ve tekrar aynı ilginç hareketler ile, kendileri karışık düşünceler içinde ve ne olduğunu anlamaya çalışırken, uzaklaşıp giden karartılar. "

Bu ziyaretçiler Riis ve New York Amatör Fotoğraf Topluluğu üyesi Henry G. Pillard, Richard Hoe Lawrance ve sağlık komisyonu üyesi Dr. John T. Negle' den başkası değildir. Fotoğraflarını çektikleri göçmenlerin büyük bölümü 20-30 m2 odalarda 8-10' lu gruplar halinde yaşamaya çalışmaktadırlar. Riis ve ekibinin amacı da bu durumu ortaya koyarak çözüm yolları önermekten başka bir şey değildir. Riis ilk başlarda iki asistanı ile çalışsa da sonradan yalnız başına fotoğraf çekmeye karar verir.
Kitabının bazı bölümleri öncelikle Scribner dergisinin Aralık 1889 sayısında yayımlanır. Birkaç ay sonra yayımlanan (1890) tam versiyon da hemen ilgi görür, ardarda birkaç baskı yapar ve bazı sosyal reformların yapılmasında etkili olur. Ancak kitabında da fotoğraf baskı kalitesi çok düşüktür ve bazıları çizim olarak yer almaktadır. Bu kitabın ardından 1892'de " Fakirlerin Çocukları " (The Children of Poor) ve 1901 yılında da kendi otobiyografi kitaplarını yayımlar. Riis izleyen 25 yıl boyunca yazmaya ve göçmenler ile ilgili konferanslar vermeye devam eder. Uzun bir süre kalp rahatsızlığı çektikten sonra 65 yaşında Massachusette' de ölür.

Riis kendi kendini yetiştirmiş bir kişidir. Sadece 10 yıllık bir süre boyunca ve sanatsal kaygılardan uzak fotoğraflar çekmiş olsa bile izleyen dönemde Amerikan dökümanter fotoğrafçılığı üzerinde önemli etkileri olmuştur. Fotoğraf makinesi Riis için fakir insanların yaşam şartlarının iyileştirilmesi mücadelesinde en önemli propoganda aracıdır. O'nun amacı sanatsal kaygılar gütmeksizin gerçeği tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektir.
Riis'in fotoğrafları 1940'ların başında Alexander Allond tarafından tekrar ortaya çıkarılıncaya kadar bir müddet ortadan kaybolur. Allond amatör bir fotoğrafçıdır ve ustaca yaptığı baskılar ile Riis'in hakettiği ilgiyi görmesinde önemli etkisi olur. Riis' in oğlu, 1946 yılında 412 adet 4"*5" cam negatifi New york Şehir Müzesine bağışlar. Müze de 1947 yılında Riis için bir retrospektif sergi hazırlar. Ayrıca U.S. Camera 1948 kitabında bu fotoğrafların birçoğu yayımlanır. 1971 yılında da New York'ta yaşadığı ev fotoğraf kütüphanesine çevrilir.

Kaynak:www.fotografya.net

Arkadaşımız DEVRİM KOÇ'a sitemize katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile