Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

RAGHU RAİ

AddThis Social Bookmark Button

RAGHU RAİ
RAGHU RAİ
Raghu Rai 1942′de Hindistan’da doğdu ve 1965’te fotoğraf kariyerine başladı. Fotoğraf çekmeye başlamasına bir eşeğin vesile olduğu fotoğrafçının esas eğitimi inşaat mühendisliği üzerine.

1 yıl bu alanda çalıştıktan sonra mühendisliği hiç sevmemiş ve fotoğrafçı olan abisinin bir arkadaşına yardım ettiği sırada berber çekim yapmak için gittikleri bir köyde bir eşek dikkatini çekmiş ve eşeği 2-3 saatlik kovalamanın ardından fotoğraflamayı başarmış.  Akşamüstü gök yüzün de güneşin batışının tüm güzelliği eşliğinde fotoğraflanan bu kareyi abisi İngiliz Times gazetesinin yarışmasına göndermiş. Yarışmayı kazanan Raghu Rai ödül olarak aldığı para ile bir ay boyunca geçinebileceğini farkedince bu işte kariyer edinmeye karar vermiş.

Raghu Rai 1976’ya kadar gazetecilik yaptı ve 1976’da gazeteden ayrılıp serbest çalışmaya başladı. 1971’de Paris’te açmış olduğu sergisinden çok etkilenen Henri Cartier-Bresson’dan Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılması için 1977 yılında davet aldı. On sekizden fazla kitaba imza atan Raghu Rai’nin yazıları, makaleleri uluslararası bir çok gazetede yayınlandı. Yaşam biçimi haline gelen fotoğraf ile özellikle Hint toplumunun tüm artı ve eksi yönlerini çok kapsamlı bir şekilde tüm dünyaya iletmeyi başardı.

http://newyorktankareler.com/

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile