Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

JESSIE TARBOX BEALS

AddThis Social Bookmark Button

JESSIE TARBOX BEALS
JESSIE TARBOX BEALS
1870 Kanada doğumlu Jessie Tarbox Beals bir Amerikan gazetesi tarafından kadrolu fotoğrafçı olarak çalıştığı bilinen ilk kadın fotoğrafçı ve bu seneki New York Halk Kütüphanesi’nin sergisinde Jessie Tarbox Beals’ın kareleri de yer alıyor.

1888 yılında hobi olarak başladığı fotoğrafı 1900 yılında öğretmenliği bırakarak meslek edindi. Eşine karanlık oda ve baskı tekniklerini öğretti ve eşiyle beraber çalıştı. 1902 yılında The Buffalo Inquirer adlı gazete tarafından kadrolu fotoğrafçı olarak işe alındı. 1905 yılında fotoğrafçılık adına kurduğu bir hayalini New York’a taşınarak gerçekleştirdi ve kendi stüdyosunu açtı. Gerçekçi ve doğal bir yaklaşımla kamerasını kullanan bir portre fotoğrafçısı olarak tanındı.

Ancak 1917′de eşinden ayrılmasıyla kızına tek başına bakmak zorunda kalan Jessie Tarbox Beals geçinebilmek için fotoğrafçılığın yanında karşısına çıkan her türlü işte çalışmaya başladı, fotoğrafçılık üzerine dersler verdi.  Baskan Theodore Roosvelt ve Mark Twain gibi bir çok ünlünün portrelerini çekti. Hayatının son zamanlarında bahçe fotoğrafçılığı ile ilgilendi ve bazı kareleri New York Times gazetesi ve Town and Country, Harper’s Bazar gibi dergiler tarafından basıldı.

1942′de yaşama veda eden fotoğrafçı bir çok kadın fotoğrafçıya ilham kaynağı olmuş ve bu alanda kariyer sahibi olabilmeleri için yolu açan önderlerden biridir.

Kaynak:www.newyorktankareler.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile