Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

F. TOURNACHON NADAR

AddThis Social Bookmark Button

1820 yılında Paris’te doğdu. Bazı kaynaklar doğumunu Lyon yazsa da aslında sadece ilk gençlik yıllarını Lyon’da geçirmiştir. İlk fotoğrafını 1853 yılında çekti. Ailesi kırsal bölge entelektüel burjuvalarındandı. 1848 yılında Le Charivari isimli gazetenin karikatüristi oldu. 1949 yılında Revue comique ve Petit journal pour rire' yi yarattı. 1858 yılında ise havadan fotoğraf çeken ilk insan oldu. Ayrıca, Paris'in katakomblarında fotoğrafçılıkta ışık tekniklerini deneyen de Nadar'dır.

Nadar, üniversiteye hazırlanması için ailesi tarafından Paris’te bulunan Bourbon kolejine gönderildi. Ailesinin isteği üzerine tıp eğitimi aldı. Doktorlar ve yüksek tabaka arasında itibar görmekteydi. Ama Nadar anatomiden çok edebiyatla ilgilendi. Ancak bu durum biranda sonra erdi. Babası bir süre sonra yaptığı bir iş girişimi sonrasında başarısız olunca iflas etti. Böylece Nadar’ ın da eğitim hayatı sonra ermiş oldu.

Babasının iflasının ardına okul hayatının bitmesine her ne kadar sevinse de artık para kazanması gerekiyordu. Bunun için 18 yaşına geldiğinde Nadar takma adını kullanarak yazılar yazmaya başladı. Journal Et Fanal De Commerce ve Entr’ acte Lyonnais dergilerinde çalıştı. 22 yaşında Paris’e döndü.

Resim okuluna gitmek için parası olmayan Nadar, kendi kendine çalıştı ve kısa süre sonra karikatürleri yayımlandı. Aynı zamanda da Vogue, Le Négociateur, L’ Audience dergileri için de yazılar yazıyordu. Diğer yanda da resim çalışmaya başlamıştı. Sanat ile ilgili olan her şey Nadar’ın ilgisini çekiyordu. Sıfır paraya yakın bir parayla, ucuz otellerde ya da Latin mahallesinde çatı katlarında yaşamaktaydı. Kendisi gibi insanlarla tanıştı ve onların arasına girdi. Katıldığı gurup kendisini Bohem olarak adlandırıyordu. 1943 yılında, gazete ve dergilerde edebiyat giderek yükselmekte, gazetelerin formatları büyümekte ve satışlar da artmaktaydı. Nadar da diğer arkadaşları gibi gazetelere yazılar satarak geçimini sağlamaya çalışıyordu.

Kendini toplumun uç noktasında görüyordu. Aslında kendisi ve arkadaşlarına bakıldığı zaman yaşam koşulları da dikkate alındığında gerçekten de bu durum böyleydi. Nadar, kalemi ve fırçasıyla burjuvalara karşı savaşa girişti ve 1848 yılında devrim taraftarı olarak aktif rol benimseyen entelektüellere katıldı. Daha sonra bir yolculuk sırasında tutuklandı. Daha sonra Paris’e döndü ve kendini edebiyata verdi. Genç yaşta evlendi para harcamayı çok sevdiği için de sürekli olarak maddi sıkıntılar yaşamaktaydı.

Bir gün bir sohbet esnasında arkadaşına (Chavette) maddi sıkıntılarından bahsederken arkadaşı da ona fotoğraf çekmesini ve bu işte para olduğunu söylemesinin ardından bir arkadaşının da fotoğraf makinesini sattığını ve birkaç yüz frank karşılığında bunu alabileceğini söyledi. Nadar her ne kadar fotoğrafa bu dönemlerde çoğu insan gibi sıcak bakmasa da parası olmadığı için kabul eder ve fotoğraf makinesini satın alır. 1853 yılında fotoğrafın kamuya sunulmasından 4 sene sonra Nadar 33 yaşındayken, Saint-Lazare sokağı 113 numara da bir fotoğraf sütüdyosu açar. Nadar Paris’ tanımaktaydı ve kısa sürede bu sayede de ün yaptı.

Fotoğraf Makinesiyle İnsan Yüzünü Keşfetmesi

Nadar’ın çektiği fotoğraflar insanları adeta büyülüyordu. İnsanları kurduğu ilişkiler ve onlarla yaptığı sohbetler sayesinde insanların sürekli beğenisini ve ilgisini çekiyordu. Akşam oyunu olan tiyatrocular herkes onu tercih ediyordu. Onun çektiği fotoğraflar adeta insanın karakterini yansıtıyordu. Nadar bu dönemdeki yapıtları kar amacı gütmediği için sanat yapıtı olarak da kabul edilmektedir. Ve bu yüzden de ilk fotoğraf sanatçısı olarak da adlandırıla bilir.

Nadar bir dönem fotoğraf ara verdikten sonra tekrar fotoğraf geri döner ve bu sefer yine bir ilke imza atar.

Havadan İlk Fotoğraf

Nadar’ın fotoğrafa döndüğü yıllarda Godard kardeşler havacılıkla ilgili kendilerinden çok söz ettiriyorlardı. Godard kardeşlerin balonla yaptıkları şey Nadar’ın ilgisini çekmekteydi ve aklına balonla fotoğraf çekme fikri geldi. Bu fikri hayata geçirmek her ne kadar zor olsa da uzun uğraşlar sonucunda başarılı oldu. Nadar her ne kadar çok deneme yapsana 1856 baharına ancak başarıya ulaşabildi. Ve tarihe adını bir kez daha yazdırmayı başardı.

Nadar 1885 yılında Victor Hugo’yu yatağında ölmek üzereyken fotoğrafladı. 1886'da ise dünyadaki ilk fotoğraflı röportajı ünlü kimyacı Michel Eugène Chevreul ile yaptı. Nadar ayrıca erotik fotoğraflar da çekmiştir. 1895'ten tekrar Paris'e döndüğü 1910 yılına kadar Marsilya’ da kaldı. Orada bir fotoğraf stüdyosu sahibiydi.

1910 yılında vefat eden Nadar Le Père Lachaise Mezarlığı'na gömüldü.

Tarihe baktığımızda pek çok ilki gerçekleştirmiş olan bir fotoğraf sanatçısı. Bu güne kadar pek çok ilkin babası diye bileceğimiz bir usta.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile