Fotogram.org - Fotoğraf Adına Ne Varsa

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfMükemmel 

WALKER EVANS

AddThis Social Bookmark Button

Walker Evans Çiftlik Sigortalar Kurumu (FSA) Büyük Buhran etkilerini belgelemek için yaptığı çalışmalarla tanınan ABD'li bir fotoğrafçıdır. Evans çalışmalarında büyük formatlı, 8x10 inçlik kamera kullanmıştı. Onun fotoğrafçı olarak amacı "okur, otoriter, üstün" olan fotoğraflar çekmek olduğunu söylenir. Eserlerinin çoğu ve müzelerin kalıcı koleksiyonları arasında bulunmaktadır. Bu eserler Metropolitan Muzesi ve George Eastman House gibi ünlü sanat evlerinin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

St Louis, Missouri doğumludur. O Andover, Massachusetts Phillips Akademisi mezunudur. Williams College'de bir yıl Fransız edebiyatı okudu. Paris'te bir yıl geçirdikten sonra, New York'ta edebiyat ve sanat hayatına devam etmek için ABD'ye döndü. John Cheever, Hart Crane ve Lincoln Kirstein arkadaşları arasındaydı. Evans, 1928 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1933 yılında diktatör Gerardo Machado’ya karşı çıkan isyanda fotoğraflar çekti, Carleton Beals’in ‘sonra-gelecek’ kitabı için ve The Crime of Cuba adlı basım için Küba'da fotoğraflar çekti.

1935 yılında, Evans Batı Virginia ve Pennsylvania'da İskan İdaresi (RA) için fotoğraf kampanyasında iki ay çalıştı. Ekim ayında Çiftlik Sigortalar Kurumu (FSA) için Güney Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundu. 1936 yılının yaz aylarında Fortune dergisi için yazar arkadaşı  James Agree ile Hale County, Alabama’da çalışmalarda bulundu. Fakat o dönemde bu çalışma dergide yer bulamadı.1941 yılında Evans'ın forotoğrafları ve Agee'nin Büyük Buhran sırasında Güney Alabama'da üç beyaz kiracı aileyle kaldığı zamanı ayrıntılarla anlatan yazısı çığır açan bir kitap olan Let Us Now Praise Famous Men’de basıldı.Janet Malcolm the Beals’ book adlı bir eleştiri yazısında Evans’ın fotoğraflarının Agree’nin yazılarıyla acı ve güzellik arasındaki çelişkileri yansıttığını dile getirmiştir.

Evans 1938 yılına kadar FSA için çalışmaya devam etti.  Arkasından Amerikan Fotoğraf, Modern Sanat, New York Müzesi'nde bir sergi düzenledi. Bu sergi müzede tek bir fotoğrafçıyla düzenlenmiş ilk sergi olmuştur. Bu sergideki fotoğrafları kompozisyonunuda Evans’ın yakın arkadaşı olan Lincoln Kirstein  yapmıştır.1938 yılında, Evans da paltosunun içinde gizli bir kamera ile New York metrosunda ilk fotoğraflarını çekti. 1938-1939 yılları arasında Helen Levit’e çalışmalarında danışmanlık yaptı.1966 yılında New York metrosunda yaptığı çalışmalar  Many are Called adlı bir kitapta toplandı.

1945 yılında Evans Time dergisinde yazarlığa başladı. Bununda sebebi iyi bir okuyucu ve yazar olmasının büyük bir payı da bulunmaktadır.1965 yılında ise Fortune dergisine editör olarak yazarlık yaşantısına devam etti. O yıl içerisinde Sanat Yale Üniversitesi (eski adıyla Sanat ve Mimarlık Yale School) Grafik Tasarım bölümü için fotoğrafçılık profesörü oldu.

Evans’ın son projelerinden biri de 1968 yılında  Brown Brothers Harriman ofislerinde yayınlanıcak olan ve Partners in Banking’in 150. yıl dönümü için özel hazırladığı siyah ve beyaz portföydür.1971 yılında, Modern Sanat Müzesi sadece Walker Evans adına başka bir sergi daha düzenledi.

Evans 1975 yılında Old Lyme, Connecticut, evinde öldü.1994 yılında Sanat Metropolitan Müzesi Walker Evans’ın tüm yazılarının ve sanat eserlerinin telif hakkını satın aldı.2000 yılında ise St Louis de Evans’ın anısına Walk of Fame adında bir müze açıldı.

Yazı: Erke Tümer
Fotoğraflar: Walker Evans

KAYNAKÇA;
http://en.wikipedia.org/wiki/Walker_Evans
http://www.getty.edu/art/gettyguide/displayObjectList?maker=1634&pg=11
http://www.masters-of-photography.com/E/evans/evans_articles.html

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile